e-recepta

Październik 29, 2019

Erecepta to cyfrowa wersja dotychczasowej papierowej recepty. Od stycznia 2020 roku recepty będą obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej.

Chcemy naszych pacjentów przygotować stopniowo i wdrażać nowy mechanizm,

aby nie byli zaskoczeni przymusowym przejściem na system e-recepty 1 stycznia 2020 roku – już za 2 miesiące !!!!

E-recepta jest sprawdzonym w wielu krajach, wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, dzięki któremu możesz sprawnie i szybko wykupić przepisane

przez lekarza leki, a także śledzić szczegóły oraz dawkowanie logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta https://www.pacjent.gov.pl/

 

W związku z powyższym prosimy, aby pacjenci  jak najszybciej:

 

 

Jak działa e-recepta: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta

 

Najważniejsze zmiany

  1. Brak papierowej recepty. Dokumentem, który wystawia lekarz jest dokument elektroniczny, widoczny na ekranie monitora w oprogramowaniu gabinetowym. Dokument ten jest podpisywany podpisem elektronicznym (lekarz ma możliwość podpisania e-recepty certyfikatem ZUS, Profilem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym).
  2. Jeżeli przepisano Ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji — każdy lek możesz kupić w dowolnej aptece.
  3. Pacjent wychodząc z gabinetu lekarskiego może otrzymać:
    • SMS (wysłanego z Systemu P1), w którym podany będzie czterocyfrowy kod dostępowy – w celu realizacji w aptece pacjent podaje kod wraz ze swoim numerem PESEL.
    • e-mail, w którym będzie dostępny wydruk informacyjny w postaci pliku .pdf- w celu realizacji w aptece pacjent pozwala na sczytanie kodu kreskowego z ekranu telefonu lub podaje czterocyfrowy kod dostępowy, który znajduje się na wydruku wraz z numerem PESEL.
  4. W celu otrzymywania powiadomień o e-receptach za pomocą SMS/e-mail pacjent musi posiadać konto w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), a następnie zaznaczyć, że chciałby otrzymywać powiadomienia wybranym sposobem. IKP jest dostępne pod adresem https://pacjent.gov.pl/ , a do zalogowania się do IKP niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego.
  5. Nie zgubisz jej — wszystkie e-recepty zapisują się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta.
  6. Nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek — e-recepta jest zawsze czytelna.